Co Vy na to, pane kardinále Vlku?

Jiří  B a ť a  24. 6. 2014

V nevyžádaném emailu jsem obdržel text vyjádření kardinála Miroslava Vlka k prohlášení poslance Igora Jakubčíka (ČSSD). Nehodlám analyzovat či jinak pitvat jeho pohoršení nad slovy poslance Jakubčíka, nicméně stejně, jako jsem na adresu pana kardinála Duky sdělil, že vyslovil-li svůj názor na prohlášení pana Jakubčíka jako názor pod bodem A, měl by, podle všeobecného očekávání říci také názor pod bodem B). K tomu jsem uvedl jen několik malých argumentů či dokumentů o tom, jak se církev ztotožňovala s nacistickým, resp. fašistickým režimem. Odezva však, jak jinak, žádná.

hitler_tiso

Ve vyjádření kardinála Vlka je mnoho emociálních, silných, faktických a závažných, ale i značně polemických slov, bohužel však ani jediné slovo přiznání o tom, že katolická církev prostřednictvím svých vysokých církevních hodnostářů skutečně spolupracovala s nacistickým Německem, že žehnala německým vojskům za jejich vítězství na bojištích v SSSR atd. atd. Je snad pan kardinál Vlk, stejně jako jeho kolega kardinál Duka přesvědčen, že tyto fakta neexistují, nebo snad, že je možné je zamlčet? Za co nás považují páni kardinálové?

Nebo si snad o nás myslí, že máme až ak krátkou paměť? Nechť to prosím nesvádějí na závist a lež totalitního režimu, nechť si prosím uvědomí, že negativní postoje a vztahy k církvi mají několik století dlouhou historii, nechť to prosím nesvádějí na komunisty, že to mají ve svých žilách! Fakta a argumenty, kterých není zrovna málo, hovoří! Pan kardinál Vlk by si měl uvědomit, že jednak za totalitního režimu nebyli všichni občané v KSČ, aby byli v myšlení jejich ideologií ovlivněni, ale také, že v té době byl jen o něco málo lepší poměr věřících než je dnes! Nechť se pan kardinál Vlk ptá občanů-ateistů, proč tomu tak je, třeba by seznal více, než se mylně a možná úmyslně domnívá. Má snad většina občanů couvat před věřící menšinou, jejichž církevní představitelé denunciativně viní všechny kolem sebe a sami nepřiznávají své chyby? Kdo má tedy v genech pozitivní hodnocení pravdy, když jimi nejsou ani představitelé církve?

biskupove_hajlujiJinými slovy, pan kardinál Vlk, stejně jako kardinál Duka, nejsou ochotni ani náznakem přiznat existenci těchto faktů, o nichž mluví poslanec Jakubčík, což by v opačném případě bylo velmi pozitivně přijato. Nestalo se tak. Jejich argumentace má stále stejnou tendenci směřovat vše pouze na oběti komunistického režimu (což nikdo nepopírá) počínaje kardinálem Beranem, desítkami kněží, ale i tisíců či milionů obětí, mezi nimiž byly i tisíce věřících, umučených v nacistických koncentrácích, příp. v gulazích. O tom však není třeba vůbec diskutovat, to nikdo nezpochybňuje. Je to však taktický manévr, jak se vyhnout nepříjemnému danému tématu a hlavně přiznání pravdy. Nebudu ale dál polemizovat o tom, co řekl či co měl také říct kardinál Vlk (event. kardinál Duka), ale připojuji tři fotografie (z mnohých), které by stálo za to, aby je pan kardinál Vlk, případně Duka okomentovali. Třeba to potom vnese více pochopení slov pana poslance Jakubčíka. Pro veřejnost by to byla skutečně úleva. Stane se tak?

hitler a kardinalNe, to není pá,pá, tedy na shledanou, to je svého času velmi rozšířený pozdrav. Jistě poznáte jaký. (viz. foto)

I zde lze jistě rozpoznat, o koho jde. Myslím tím prostovlasého, na ježka ostříhaného pána. (viz. foto)

Zde identifikovat osobu zdravící se s Hitlerem je obtížné. Jisté však je, že jde o římsko-katolického církevního hodnostáře. Nebo se mýlím? (viz. foto)

– – –

Zdroj: http://czechfreepress.cz/jiri-bata/co-vy-na-to-pane-kardinale-vlku.html

Příspěvek byl publikován v rubrice Články a jeho autorem je Admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

One comment on “Co Vy na to, pane kardinále Vlku?

  1. J.Baťa je neinformovaný. http://zpravy.idnes.cz/cesti-herci-hajlovali-v-narodnim-divadle-fdb-/domaci.aspx?c=A041210_230552_domaci_pol