ANO+ČSSD: Nejednoznačná metodika pro vydávání státního majetku církvím nám nevadí

Česká republika: 44 poslanců Úsvitu a KSČM podalo návrh na schválení pořadu mimořádné schůze sněmovny, na kterém by byla zpřesněna nejednoznačná metodika pro vydávání státního majetku církvím v rámci zákona o církevních restitucích.
Vnesení tohoto navrhovaného programu na půdu sněmovny bylo v hlasování zamítnuto ve shodě těmito stranami: ANO, ODS, TOP09-Starostové, ČSSD, KDU-ČSL.

ČSSD: pro 0, proti 17, zdržel se 13, omluven 8, nakupuje/kouří 12
ANO: pro 0, proti 33, zdržel se 2, omluven 4, nakupuje/kouří 8
KSČM: pro 30, proti 0, omluven 3
TOP09-Starostové: pro 0,  proti 16, omluven 8, nakupuje/kouří 2
ODS: pro 0, proti 7, omluven 2, nakupuje/kouří 7
KDU-ČSL: pro 0, proti 10, omluven 3, nakupuje/kouří 1
Úsvit: pro 11, proti 0, zdržel se 1, omluven 2

Více…

V Česku máme nejvíc biskupů v historii a nejméně věřících! Právníci zgruntu o církevních restitucích

Církve se ocitají pod velkým tlakem vládní politické garnitury. Ta jim dala nůž na krk: Buď se dobrovolně vzdáte třinácti miliard finančního odškodnění či zrušení inflační doložky, nebo vám sebereme peníze jinak. Ale jednání zkrachovala. Církve odmítly na tvrdé podmínky přistoupit. Teď jim hrozí, že jim stát odškodnění zdaní. Zástupci církví navrhli práci expertní komise ukončit a chtějí jednat přímo s vládou. Více…

Poděkování občanských iniciativ europoslanci Janu Kellerovi

Vážený pane Kellere,

vřele Vám děkujeme za Vaši žádost o to, aby Evropská komise přezkoumala, zda je zákon  o tzv. církevních restitucích v souladu s legislativou EU. Nesmírně nás povzbudilo, že se našel alespoň jeden ústavní činitel, který je schopen hájit spravedlnost ve věci, kde zklamal i Ústavní soud ČR.

S úctou

 

zástupci občanských iniciativ:

Ne základnám – Eva Novotná, mluvčí

Stop církevním restitucím –  Lenka Procházková

Alternativa zdola – Libuše Staňková

Spojenectví práce a solidarity – Milan Neubert

Nezávislá média,o.s. – Václav Dvořák

Hnutí za přímou demokracii – Marek Řezanka

V Praze, 16. 7. 2014

Církevní restituce zpět do sněmovny, žádají KSČM a Úsvit

Komunisté a hnutí Úsvit chtějí svolat mimořádnou schůzi sněmovny kvůli církevním restitucím. Podle nich příslušné úřady nežádají po žadatelích o majetek všechny potřebné doklady, porušují tak zákon. „Byli jsme konfrontováni s poznatky, že státní památkový úřad či jiné úřady pod ministerstvem kultury či ministerstvem zemědělství porušují zákon o církevních restitucích tím, že netrvají na tom, aby všechny potřebné doklady byly předkládány,“ uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip na společné tiskové konferenci se šéfem hnutí Úsvit Tomiem Okamurou.

Celý text zde

 

PENĚZI PRAVDU NENAHRADÍŠ! – Protest proti církevním restitucím – Praha: 6.7.2014 – VIDEO

hus-grafikaShromáždění k výročí upálení Mistra Jana Husa a k připomenutí zločinu tzv. církevních restitucí se konalo dne 6.7.2014 v Praze na Staroměstském náměstí. organizátoři: Ne základnám, Alternativa zdola, Studenti proti rasismu, Hnutí za přímou demiokracii, Stop církevním restitucím, Nezávislá media, Nová republika, Levá perspektiva

Videa z vystoupení zde

 

Roztržka v Evropském parlamentu. Lidovec napadl Kellera kvůli církevním restitucím

Jsou církevní restituce v souladu s právem? Tuhle otázku si položil europoslanec Jan Keller (ČSSD) a požádal Evropskou komisi o přezkoumání oprávněnosti restitucí. Tomáš Zdechovský, jeho kolega v Parlamentu za KDU-ČSL, vnímá ovšem veškeré pochybnosti o majetkovém vyrovnání jako ubohý antiklerikalismus.

Že jsou církevní restituce uzavřená věc? Ne tak docela. Mezi ty, kteří si to evidentně nemyslí, patří i evropský poslanec za ČSSD Jan Keller. Na Evropskou komisi se totiž obrátil dopisem se žádostí, aby se přezkoumalo, zda je majetkové vyrovnání s církvemi v České republice oprávněné a v souladu s hospodářskou soutěží a trhem Evropské unie.

Celý text

 

Mistr Jan a restituce

Kulaté výročí oné smutné chvíle, 600. let od upálení Mistra Jana Husa, uplyne až v příštím roce, ale už teď vzniká reálná obava, že dějin se zmocní kardinál Duka a další pokračovatelé prodavačů odpustků, proti kterým Hus bojoval.

Mluvilo se o tom na nedělním setkání občanských iniciativ před Husovým pomníkem na Staroměstském náměstí. Padaly tam i návrhy řešení. Více…