Lenka Procházková: Bod zvratu

Kdy začal odliv voličů sociální demokracie? Domnívám se, že v té chvíli, kdy politici ČSSD přestali trvat na referendu o tzv. církevních restitucích.

K prvnímu viditelnému selhání sociálně demokratických poslanců při schvalování tohoto nemravného zákona došlo mnohem dřív, když 13 členů klubu ČSSD umožnilo, aby návrh zákona prošel do třetího čtení. Mnohým občanům však tento “detail“ unikl, jiní jej už tenkrát pochopili jako předznamenání. Více…

ČSSD vyzývá vládu, aby zákonným opatřením vyjmula Pražský hrad z církevních restitucí

ČSSD od začátku protestovala a hlasovala v Poslanecké sněmovně i Senátu proti podobě církevních restitucí, které přes odpor občanů, odborníků i opozice schválila vláda ODS a TOP 09 většinou jednoho hlasu.

Teprve nyní se naplno ukazují dopady tohoto zákona, který je nespravedlivý, předražený a vysoce rizikový pro stát. Sociální demokracie je znepokojena pokusy některých církví o prolomení restituční hranice 1948, stejně tak jejich žádostmi o vydávání majetku v areálu Pražského hradu a dalšího majetku, který je historickým kulturním dědictvím ČR. Více…

Políček kardinálu Dukovi za hysterii v rozhlase: Šklebí se národu, nejradši by za pravdu upaloval

Ukázal kardinál Dominik Duka v pondělním rozhovoru pro Český rozhlas, kde komentoval záměr Ministerstva vnitra vyjmout Pražský hrad z církevních restitucí, svou pravou tvář, nebo mu prostě jen lidsky „ujely nervy“? Názory politiků se různí. Duky se zastává třeba předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg či lidovecký lídr Pavel Bělobrádek, naopak senátoři Jaroslav Doubrava se Zdeňkem Škromachem Dukovi spílají a hovoří o výsměchu lidem. Více…

Ransdorf (KSČM): Církevní stříhání vlny oveček

Už jsem v české politice dlouho. A tak si pamatuji podzim 1990, kdy řeholní kongregace dostaly 74 objektů a biskupská konference tehdy prohlásila, to je poslední majetkoprávní požadavek římskokatolické církve.

To nemluvím o tom, že státní tajemník Casaroli v osmdesátých letech v jednáních se svým protějškem Vladimírem Janků vyloučil majetkoprávní požadavky římskokatolické církve vůči československému státu. Ale časy se mění a církev nastolila salámovou taktu při sledování svých cílů. Pamatuji si též, že Federální shromáždění ČSFR schválilo „výčtový zákon, kterým se restituovaly majetky církví a náboženských společností“. Bylo to 1. srpna 1991. Kardinál František Tomášek, kterého jsme i my ateisté milovali pro jeho lidskost, tehdy ocenil vstřícnost státu a řekl, že to je poslední nárok, který církev vznesla.Více…

Nebetyčná skromnost církve aneb…

pohádka o tom jak se krade a podvádí ve jménu božím…

Osmnáct let se táhl spor o Svatovítskou katedrálu a přilehlé nemovitosti v areálu hradu. Výsledkem nekonečného sporu bylo rozhodnutí nejvyššího soudu z února 2009, ve kterém je vlastnictví katedrály jakožto i ostatních nemovitostí jednoznačně přiznáno státu.
To se ovšem naší vždy tak ,, skromné ,, církvi nelíbilo a v květnu téhož roku se odvolala k Ústavnímu soudu.Svou žádost po dohodě se státem stáhla. Více…