Zajatci bílého boha

Český antropolog Tomáš Ryška (doktorand na Karlově univerzitě v Brně) s pomocí Steve L. Lichtaga natočil investigativní dokument s názvem „Zajatci bílého boha“ (Prisoners of a White God).

Ve svém dokumentu, na kterém pracoval skoro tři roky, odhalil zvěrstva křesťanských misionářů. Aby dosáhl tohoto výsledku, změnil svoji identitu a infiltroval se do jejich objektů, kde zjistil, co provádějí misionáři s domorodými obyvateli za „prasárny“.

V dokumentu uvidíte na vlastní oči, jak vypadá humanitární pomoc ze strany katolické církve – nejdříve převýchova domorodých obyvatel včetně vymývání mozků, posléze jejich vykořisťování za účelem stavby kostelů, nákladných far a pěstování plodin či výstavby infrastruktury. To celé samozřejmě končí, jak jinak, než zneužíváním dětí ze strany církve.

Příběh se odehrává v Laoských horách, kde křivdy a násilí jsou páchány na domorodých Akhajcích. Domorodý horský národ Akha, který žije na území zlatého trojúhelníku, se absurdně stává obětí rozvojových programů západních civilizací. Laos je lidově demokratická republika, která udělala obrovskou chybu, že vpustila na své území misionáře, kteří se zde doslova chovají jako soukromé firmy či korporace.

Po zpracování tohoto dokumentu autorovy samozřejmě vyhrožovali rozvojové místní organizace a prapodivní lidé z Paříže a Bruselu. Celá kauza se dostala až do Vatikánu a byl z toho hroznej průšvih. Celá tahle tragédie jenom odhaluje skutečný stav katolické církve a potvrzuje paradox, že i ďábel umí citovat písmo svaté.

Další dokument podobného směru s názvem Pygmejovia – Děti džungle popisuje, že z důvodu těžby nerostů nezbytných pro výrobu počítačů a mobilů jsou káceny deštné pralesy a vybíjeni domorodí obyvatelé v oblasti Konga. Misionáři včetně rebelských vojáků zde praktikují zřejmě podobný postup.

Zdroje:

http://www.csfd.cz/film/246964-zajatci-bileho-boha/ (on-line text, 10. 5. 2013)

http://www.csfd.cz/film/293450-pygmejovia-deti-dzungle/ (on-line text, 17. 5. 2013)

3 comments on “Zajatci bílého boha

1. My jsme též byli lidově demokratická republika. Ale udělali jsme chybu že jsme sem zavlekli demokracii a preláty. Ti kohosi kdesi asi znásilnili (určitě to byly děti, úplně zcela bezbranné!!). Přitom komunisti byli na všechny hodní.

2. Svět bílého boha – kniha
    Příběh moci bezmocných
    Tomáš Ryška
    Anotace
    Takřka ze dne na den se mladík David ocitne spolu s přítelkyní v Thajsku. Jejich klidný život naruší deník pohřešovaného studenta Matta Brianta. David prostřednictvím deníku vstupuje do světa kmene Akhaů, intenzivně ovlivňovaného agresivní rozvojovou a misijní „pomocí“. Skutečnosti, které David postupně objevuje, překračují nejen veškerou míru fantazie, ale představují i ohrožení života… Málokdo pochybuje o potřebě pomoci lidem v nouzi. Svět bílého boha však odkrývá, co vše tato pomoc může znamenat. Autor tak přináší nejen podrobnosti o exotickém domorodém etniku, ale vypráví i příběh s detektivním pátráním a šokujícím odhalením. Kniha je zneklidňující výpovědí o lidech, do jejichž životů vstupuje modernizace a rozvojová „pomoc“, a poskytuje hodnotný doklad o podobě současného globalizovaného světa.
    Tématu se věnuje i vynikající snímek Zajatci bílého boha autorů Tomáše Ryšky a Steva Lichtaga, oceněný na řadě mezinárodních filmových festivalů
    – mají knihovny

3. tyto knihovny: