Z internetové diskuse – Církevní restituce ve Francii

Francouzská občanská (nikoliv tedy komunistická) revoluce a pak vyrovnání r. 1905 vzaly francouzské katolické církvi prakticky úplně vše, a vráceny jí pak byly až na výjimky jen kostely a kláštery, a to nikoliv do majetku, ale jen do užívání. Žádná pravicová vláda(ani de Gaulle, Pompidou, Giscard d’Estaing, Chirac, Sarkozy) katolické církvi nevrátila ani jediný hektar polí či lesů, nedala jim ani frank na platy kněží. Byli to snad nedemokraté, či dokonce komunisté? A to jsou Francouzi mnohem katoličtější, než česká převážně ateistická společnost.

Asi to bude tím, že předně Frantíci nejsou žádní blbci a pak také, že oni tam měli zkušenosti se dvěma papeži podstatně větší než-li my.

Já bych to řešil podobně. Omezil bych počet kostelů Církve Katolické v této zemi. To není nikde jinde na světě. Děkanát max. dva kostely a dost. Věřící ať si za  svým pánbíčkem dojedou. Nejme tak velká země, aby to byl problém. Obce by to mohly i organizovat- Nedělní cesta do kostela pro ty, kteří nemají ty možnosti. Ale u Těch, které představují vzácné architektonické památky bych zavedl režim OTEVŘENÝCH DVEŘÍ s podílem Náboženské obce na dozoru i s vybíráním poplatku. Je to neuvěřitelné, když musíte stát v objektu chrámu ve vstupní části před ocelovými mřížemi, prostory chrámu nejsou nasvícené. Tak co z takové prohlídky má příchozí?A tyto objekty jsou saturovány z našich peněz. Vatikán už by se měl smířit se skutečností, že my tady nejsme Polsko a asi nebudeme.

Jarda

2 comments on “Z internetové diskuse – Církevní restituce ve Francii

1. Prosím o odkaz na tuto diskusi. Rád bych se do ní taky zapojil, předpokládám, že je otevřená. J. Filip

2. Jako v Italii kde republikani zabrali Vatikanu obrovske uzemi. Jediny kdo si dovolil odevzdat jim neco malo byla fasisticka vlada Mussoliniho. Od demokratickych vlad Vatikanu zadne dary neprisly.