Církev zkouší, co jí projde

Rozhovor Haló novin s dokumentaristou Václavem Dvořákem

Jak hodnotíte snahu soc. dem. a ANO jednat s církvemi o snížení aspoň finanční části církevního daru?

Zdá se mi, že je to jen hra pro voliče.

Takže nevěříte v to, že by ČSSD a ANO vyjednaly menší zátěž pro státní rozpočet?

Církve, jak je vidět, se řídí pravidlem: co se dá, to se z pekla nevydá. Takže dávám vyjednávání s církvemi jen malou naději na nějaký, byť malý ústupek. Více…

One comment on “Církev zkouší, co jí projde

1. 14. května 2013 14:55
    Aktivisté z hnutí „Stop církevním restitucím“ píšou do Vatikánu petiční dopis. Papeže Františka, který je znám svým skromným životem, v něm žádají, aby se zasadil o odmítnutí majetků církvemi. Chtějí tak napravit vládou schválené církevní restituce. Dopis má předat kardinál Dominik Duka.
    Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/peticni-dopis-stop-cirkevnim-restitucim-fpf-/domaci.aspx?c=A130514_134859_domaci_mzi#utm_source=facebook&utm_medium=text&utm_campaign=edit

Papež: Co bylo ukradeno, má být vráceno
    14. 2. 2014 14:01, autor: hadaktualizováno 14. 2. 2014 16:05

Vatikán – Co je ukradeno, má se vrátit. Na adresu českých církevních restitucí to dnes ve Vatikánu delegaci českých a moravských biskupů sdělil papež František. Během zhruba devadesátiminutové schůzky čeští katoličtí hodnostáři v čele s kardinálem Dominikem Dukou informovali papeže o činnosti církve. Naposledy se česká delegace takto s papežem setkala v roce 2005.

„Papežův postoj k aktuálním církevním restitucím byl jednoduchý a jasný, co je ukradeno, má se vrátit, to je záležitost spravedlnosti,“ popsal průběh setkání olomoucký arcibiskup Jan Graubner. František prý rovněž na české katolíky apeloval, aby měli transparentní a zodpovědné hospodaření a do správy majetku zapojili vnější experty. „Máme být schopni zajistit hlavně duchovní poslání, peníze mají jenom sloužit,“ uvedl pro ČT24.

O rozsahu požadavků katolické církve směrem ke státu podle Graubnera biskupové s Františkem nehovořili. „Počítá s tím, že co jsme dohodli, je už z naší strany velký ústupek vůči státu,“ konstatoval arcibiskup. „Pouze akcentoval naši zodpovědnost vůči dalším generacím,“ doplnil. Kardinála Miloslava Vlka překvapilo že papež nemluvil o chudobě církve. „Chce, abychom využili prostředky ve prospěch dobra, školství nebo charity,“ řekl Vlk.

Editor: Takže podle vyjádření českých prelátů je krádež ze státního zvaná „vyrovnání státu s církvemi“ posvěcena papežem!